Dłonie/hands (1)

Hands_Pictures to fotograficzny projekt, który rozpocząłem 10 września 2022 roku, tworząc na Facebooku dedykowaną stronę.

Od kiedy pamiętam dłonie napotkanych w moim życiu osób, miały na mnie ogromny wpływ. Tak u kobiet, jak i u mężczyzn stawały się ważnym sygnałem wzrokowym, który albo rozpoczynał bliższą znajomość, albo kończył ją na etapie pierwszego wrażenia. Kobieta z pięknymi, zadbanymi dłońmi miała u mnie zawsze otwarte serce. Może brzmi to zbyt egoistycznie, ale cóż, nie będę się tego wypierał. Dla innych najważniejszy będzie nos, dla kolejnych wargi, brwi, włosy, piersi, umięśnienie, proste nogi itd. Dla mnie są to dłonie.

Dłonie to też bardzo ważne narzędzia mechaniczne człowieka, są probierzami struktury, kształtów, ciepła dotykanych materiałów.

Między innymi dla tych krótkich, powyższych wynurzeń, które są jedynie ułamkiem wielogodzinnych rozmyślań na ten temat, postanowiłem zrealizować mój nowy projekt fotograficzny – zdjęcia dłoni. Ponieważ w pokazaniu tych wspaniałych „ludzkich narzędzi” kolor wydał mi się zbędny, postanowiłem zastosować metodę fotografii czarno – białej. Takie rozwiązanie pozwala skupić się na strukturze, na kształcie, na dynamice, pozwala podkreślić starcze kształty, jak i dziecinną delikatność. Nie dbam podczas realizacji projektu o ostrość zdjęć. Rozmycie fotografii w wielu przypadkach podkreśla ruch pojedynczych palców lub całych dłoni. Często fotografie będą „krzyczały” swoim agresywnym kontrastem, dodanym lub nieusuniętym ziarnem. Każdy przykład to moja własna wizja, którą mam nadzieję odbiorcy zaakceptują i ją polubią.

Zapraszam do oglądania, do zatrzymania się dłuższą chwilę nad każdym zdjęciem. Zachęcam do kontemplacji i zagłębienia się w treść każdej fotografii, do stworzenia własnych interpretacji, do przywołania wspomnień.

Na dobry początek splot dłoni na narzędziu, który służy każdemu fotografowi. Dłonie należą do mojej żony, a aparat to Olympus OM-D E-M5, który był moją trampoliną w skoku z lustrzanek na bezlusterkowce. Dziś zajmuje ważne miejsce na regale, obok innych historycznych aparatów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: